Auto põhja kaitse peale ei mõtle kaugeltki iga autojuht. Sagedamini  juurdlevad selle küsimuse üle need, kellel juba on läbisõiduga auto või on kavas see soetada. Kasutatud auto põhjas on alati kriimustusi, pragusid ja isegi auke, mis on tekkinud märjal teel, kõrges rohus, kruusal või liival sõitmise tulemusena.

Hoolimata sellest, et uuel autol pole ülalmainitud puudusi, vajab ka selle põhi kaitset. Põhja töödeldakse kaitsevahenditega juba tehases. Venemaa autotehastes seda enamasti  ei tehta.

Milleks on vaja auto põhja kaitsevahendiga töödelda?

Väiksed kriimustused ja killendid vähendavad auto vastupidavust, sest niiskuse ja pori mõjul hakkavad need suurenema, tekib rooste ja auto põhi muutub täielikult kõlbmatuks. Põhja kahjustused võivad negatiivselt mõjutada šassii, amortisaatorite ja paljude teiste detailide tööd. Et seda ei juhtuks ning auto tööiga pikeneks, on vaja põhja regulaarselt kaitsevahendiga töödelda.

Millega töödelda? Mõistnud töötlemise tähtsust, tuleb autoomanikul nüüd valida sobiv kaitsevahend. Selleks on vaja vahendi koostist uurida.

Tihedad massid (mastiks) sisaldavad kautšukit, bituumenit või vaiku ning neid tuleb enne kasutamist soojendada. Kaitsemastiksid sisaldavad ka spetsiaalseid kiudusid ja grafiiti. Tänu plastilisusele on mastiksit kerge vajaliku paksusega kihina auto põhjale kanda.

Värnitsal, õlidel ja roostevastastel komponentidel põhinev kaitsevahend on Movil, mis takistab üsna hästi rooste levimist auto põhjal. Struktuurilt on Movil üpris vedel (võrreldes mastiksiga), mistõttu tungib väikestesse pragudesse ja kriimustustesse, moodustades märgumatu kile. Kuid Movili voolavus teeb vajaliku paksusega kihi pealekandmise keeruliseks. Seetõttu toodetakse Movilit sageli aerosoolina. Selle vahendiga võib katta vaid metallpindu. Kummist detailid (tihendid, katted)  muutuvad selle mõjul kasutuskõlbmatuks.

Vahendid, mis sisaldavad fosforhapet, on muundurid. Need sobivad roostest kahjustunud põhja töötluseks. Roosteuundurit tuleb pihustada kuivale ja puhtale põhjale.  Fosforhape reageerib raudoksiididega, mille tulemusena moodustub kaitsekile, mis tuleb kindlasti katta Movili või mastiksiga.

Nagu mainitud, on kõik auto põhja välistegurite eest kaitsvad vahendid valmistatud keemiliste komponentide baasil. Väga tähtis on, et roostet ja mustust eemaldades ei rikuks need põhja lakk- ja värvkatet. Nende mõju kattekihile on kirjas kaitsevahendi kasutusjuhendis.

Kuidas auto põhja õigesti töödelda? Sellele küsimusele pole ühest vastust. Iga juht teeb otsuse oma kogemuste ja rahaliste võimaluste järgi. Spetsialiseeritud töökodades töötlevad professionaalid põhja ära oluliselt kiiremini, kasutades spetsiaalseid seadmeid ja aineid, mis sobivad konkreetsele autole. Kuid odav lõbu see ei ole.

Kui autoomanikul on võimalus auto kanali peale ajada, piisavalt vaba aega ja teadmisi, siis saab ta töötlemisega oma jõududega hakkama.

Kõigepealt tuleb auto põhi puhtaks pesta ja kuivatada. Pärast hoolikat ülevaatust võib hakata rangelt juhendit järgides rattakoopaid ja põhja töötlema. Autoga võib sõita alles pärast kaitsevahendite täielikku kuivamist. Üldiselt kulub selleks vähemalt üks päev.

Põhja kaitsmine on auto pika kasutusaja ja ohutu sõidu kohustuslik tingimus. Seetõttu on probleemide vältimiseks parem lasta auto põhja profülaktilisel eesmärgil kaitsesegudega töödelda vähemalt kord kahe aasta tagant.

 

Lugupidamisega

Avaruosad.ee – varuosade e-pood

Otsid autovaruosad? Helista meile, tasuta konsultatsioon

  • +372 56 812 812
  • info@avaruosad.ee